Seks

Kiedy się kochać, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie?

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę
Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż uprawianie seksu w owulację, aby zajść w upragnioną ciążę. Mijają jednak miesiące i, pomimo współżycia, dziecka jak nie było, tak nie ma. Być może partnerzy zaczynają się wtedy zastanawiać czy kochają się z odpowiednią częstotliwością i w odpowiednim czasie. Może poświęcają na seks za mało, albo, wręcz przeciwnie, za dużo czasu?

Jak często należy współżyć, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Jeszcze do niedawna powszechna była opinia mówiąca, że współżycie należy sobie dawkować. Uważano, że najlepiej wstrzymać się z seksem aż do owulacji, a wtedy plemniki będą lepszej jakości. Najnowsze badania obalają jednak tę tezę! Częste współżycie jest zdrowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Tygodniowe wstrzymanie się od seksu u mężczyzny prowadzi do niekorzystnych zmian w spermie, utrudniając tym samym zapłodnienie. Regularne współżycie poprawia zaś jakość nasienia. Ponad to, częsty seks poprawia ukrwienie macicy i jajowodów u kobiet.

Australijscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym zostało udowodnione, że codzienne współżycie na tydzień przed owulacją poprawia jakość spermy i zwiększa szanse na zapłodnienie.

Najlepszym sposobem jest kochanie się regularnie. Należy pamiętać, że plemniki mogą żyć nawet do 72 godzin po stosunku. Dlatego też seks nie tylko w samą owulację, ale także w dniach około niej może jak najbardziej przyczynić się do zapłodnienia.