Bez kategorii

Wrogi śluz – jak wykryć i leczyć?

Sperm and OvumW większości przypadków naturalny śluz płodny kobiety tworzy przyjazne środowisko dla plemników, ułatwiając im przemieszczanie się oraz wspierając ich żywotność i ruchliwość. Istnieje jednak w medycynie pojęcie „wrogiego śluzu naturalnego”, odnoszące się do przypadłości, polegającej na unieruchamianiu lub po prostu niszczeniu plemników przez śluz. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można temu zapobiec?

Przyczyny występowania wrogiego śluzu

Czynników wpływających na zjawisko wrogiego śluzu jest kilka. Głównym z nich jest pojawienie się przeciwciał przeciwplemnikowych we krwi kobiety. Powodują one zlepianie się i tworzenie plemników w grupki, przez co znacząco obniża się ich ruchliwość i w konsekwencji dotarcie do macicy staje się niemożliwe. Zjawisko to ma podłoże immunologiczne – sprzyjają mu wszelkie stany zapalne w obrębie szyjki macicy, infekcje bakteriologiczne, a także zaburzenia hormonalne.

Jak wykryć wrogi śluz?

Najlepszą metodą zdiagnozowania wrogiego śluzu jest weryfikacja jego jakości w okresie okołoowulacyjnym. W tym celu wykonuje się test postkoitalny, nazywany również testem po stosunku lub testem Simsa-Huhnera. Test ten precyzyjnie określa, w jaki sposób zachowują się plemniki w szyjce macicy, a także weryfikuje ich ilość, rozciągliwość oraz barwę. Przeprowadzenie testu zleca lekarz po konsultacji z pacjentem, jednak zanim dojdzie do badania, należy odpowiednio się do niego przygotować, tj. mierzyć temperaturę w celu wyznaczenia dni owulacyjnych, a także przeprowadzić badanie moczu, aby określić poziom luteinizacji hormonów (LH).

Sam test przeprowadza się kilka godzin po stosunku, na podstawie obserwacji próbki śluzu szyjkowego pod mikroskopem. Aby test był miarodajny, do współżycia musi dojść 1-2 dni przed owulacją (wtedy śluz jest najbardziej płodny). Zaleca się zaniehanie stosowania jakichkolwiek środków nawilżających podczas stosunku objętego badaniem. Próbka pobierana jest przez lekarza za pomocą specjalnego wziernika, a następnie badana. Śluz jest prawidłowy, gdy charakteryzuje go rozciągliwość na kilka centymetrów i gdy znajdujące się w nim plemniki (badanie pod mikroskopem umożliwia widoczność od kilku do kilkunastu plemników) przesuwają się do przodu. W przypadku, gdy śluz nie jest rozciągliwy, a widniejące w nim plemniki poruszają się wolno lub wcale, stwierdzona zostaje wrogość śluzu.

Metody leczenia

Jedną z metod leczenia wrogiego śluzu jest leczenie farmakologiczne lub przy zastosowaniu przeznaczonych do tego sterydów – kuracja odpowiednimi lekami daje możliwość zajścia w ciążę w sposób naturalny. Są jednak przypadki, w których przyczyna unieruchamiania plemników pozostaje niewykryta i trudno zastosować w takiej sytuacji farmakologię – wtedy najlepszym sposobem walki z bezdzietnością będzie inseminacja domaciczna (wprowadzenie nasienia bezpośrednio do macicy) lub zapłodnienie in vitro.

Wsparciem w takiej sytuacji może okazać się również specjalny żel wspomagający ruchliwość i żywotność plemników. Conceive Plus maksymalizuje ilość płynu potrzebnego do zapłodnienia i tworzy przyjazne środowisko dla plemników, co zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia w sposób naturalny. Lubrykant ten posiada również zrównoważone pH, odpowiednie dla plemników i – co istotne – potrafi naśladować naturalny śluz płodny. Conceive Plus jest przeznaczony do regularnego stosowania, chyba, że lekarz zaleci przeprowadzenie testu postkoitalnego – wtedy, na czas badania, należy odstawić jego stosowanie.