Bez kategorii

Wodniak jajowodu, a ciąża

wodniak jakowoduStarania o dziecko trwające dłużej, niż rok czasu przy regularnym współżyciu, wskazują na niepłodność. W takiej sytuacji należy szukać przyczyny problemu, a znalezienie go to już połowa sukcesu. Przyczyna może leżeć w takim samym stopniu po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Wodniak jajowodu może być jedną z nich. Czym jest i jak powstaje?

Wodniak jajowodu jest najczęściej następstwem stanu zapalnego przydatków lub endometriozy (podwójnej miesiączki). Może być także konsekwencją infekcji wewnątrz organizmu. W wyniku zakażenia powstają zrosty, które zamykają jajowód. Płyn z jajowodu zostaje zablokowany, w konsekwencji czego jajowód zwiększa swoje rozmiary – zaczyna przypominać kształtem podłużny balon. Wodniak jajowodu nie jest groźny dla zdrowia, ale może być przyczyną trudności w staraniach o dziecko.

Choroba często nie daje żadnych objawów. Lekarz ginekolog może wykryć wodniaka podczas USG dopochwowego, ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ jest widoczny tylko między 12 a 15 dniem cyklu. W badaniu HSG, w którym to wykonuje się prześwietlenie z kontrastem, wodniak jest łatwiejszy do wykrycia, gdyż niedrożny jajowód nie przepuszcza kontrastu.

Wodniak utrudnia zajście w ciążę, a jeśli już do niej dojdzie, może być to ciążą pozamaciczna. Wodniak jest także przyczyną poronień. Jeśli utrudnia zajście w ciążę, lekarz może zlecić laparoskopię i usunięcie go wraz z fragmentem jajowodu, który później można plastycznie odtworzyć. Czasami konieczne jest usunięcie całego jajowodu. Zajście w ciążę nie jest jednak niemożliwe, jeśli drugi jajowód jest sprawny. Jeśli jednak usunięte zostaną oba jajowody, pozostaje poddanie się zapłodnieniu in vitro.

Zajście w ciążę u kobiety, u której występuje wodniak jajowodu jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Ważne, aby dokonać dobrego wyboru lekarza, który zajmie się laparoskopią i poprowadzi całą ciążę.