Bez kategorii

Więcej seksu to lepsze plemniki?

Pary starające się o dziecko, często powstrzymują się od współżycia w oczekiwaniu na okres płodny kobiety, aby zwiększyć liczbę plemników i tym samym szanse na poczęcie. Tymczasem, podczas starań o dziecko, najważniejsza jest nie objętość nasienia czy ilość plemników, ale ich jakość. Jak wynika z badań, to właśnie częste współżycie sprawia, że są one lepszej jakości.

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, co właściwie oznacza stwierdzenie „lepsze plemniki”. Otóż parametry biologiczne nasienia ocenia się przede wszystkim na podstawie wytycznych WHO. Jakość plemników określa ich:

  • żywotność,
  • ruchliwość,
  • morfologia (budowa).

Zatem „lepsze plemniki” to plemniki spełniające normy określone przez Światową Organizację Zdrowia. Szczegóły na temat badania nasienia oraz norm jakości znajdziesz TUTAJ.

Plemniki, które są przechowywane w najądrzach zbyt długo, mają obniżone parametry biologiczne. Częsta aktywność seksualna, poprawia jakość nasienia i tym samym zwiększa szanse na zajście w ciąże – informują naukowcy z Sydney University. Abstynencja seksualna powyżej 7 dni, źle wpływa na parametry nasienia. Morfologia plemników ulega pogorszeniu, mają zniekształcone główki, ich witki nie pracują najlepiej. Współżycie co 2-3 dni dobrze wpływa na jakość plemników – mają wtedy większą ruchliwość i właściwą koncentrację na dotarciu do komórki jajowej.

Ograniczanie współżycia to tylko jedna z przyczyn, mająca wpływ na jakość nasienia. Dowiedz się więcej TUTAJ.