Seks

Czy stres podczas starań ma wpływ na płodność?

Stres a niepłodność
Stres a niepłodność

Stres – nieodłączny towarzysz życia coraz większej liczby osób w XXI wieku. Szybki tryb życia, ciągłe przemęczenie, presja otoczenia, ogrom obowiązków – to wszystko odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym człowieka. Niestety, ale stres ma również wpływ na płodność. Jeśli więc jesteś podatny na długotrwały stres, np. w pracy, starania o dziecko mogą być doskonałą okazją, żeby zmienić swoje życie i spróbować zredukować w nim ilość stresu.

Jak stres wpływa na płodność u mężczyzn?

Przede wszystkim długotrwały stres obniża jakość męskiego nasienia.  Działa destrukcyjnie na plemniki – wpływa negatywnie na ich liczbę oraz zmniejsza ich ruchliwość.

Ponadto, zmęczenie oraz stres mogą obniżać libido. Jeśli mężczyzna jest przemęczony po ciężkim i stresującym dniu w pracy, może nie mieć ochoty na seks. Co więcej, stres wpływa także na gorsze ukrwienie narządów płciowych.

 

 

Wpływ stresu na płodność kobiecą.

Stres, niezależnie od płci, dotyka każdego. W przypadku kobiet również może prowadzić do obniżenia płodności. Długotrwały, silny stres jest przyczyną zaburzeń cyklu. Może on opóźniać owulację lub nawet całkiem ją zahamować, co utrudnia poczęcie.

Stres wpływa także na wydzielanie żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu. Jednym z jego zadań jest umożliwienie implantacji zapłodnionego jaja w macicy. Niedobór tego hormonu może być także przyczyną poronień.

 

Warto też zdać sobie sprawę z faktu, że często sam proces starania się o dziecko przysparza parze wiele stresu. Szczególnie, jeśli trwa on dłuższy czas i nie widać efektów. Partnerzy w tym okresie powinni być dla siebie wyjątkowo wyrozumiali i delikatni. Wzajemne zrozumienie może zdziałać o wiele więcej, niż kłótnie i frustracja. Czasami bardzo pomocna może się okazać psychoterapia.

 

Sposoby na rozładowywanie stresu:

  • uprawianie sportu
  • joga
  • relaksacyjna muzyka
  • poświęcanie czasu swojemu ulubionemu hobby
  • taniec
  • spacery

 

Jeśli staracie się o dziecko, a Waszemu życiu stale towarzyszy stres, najwyższy czas na zmiany! Może dobrze zrobi Wam wspólny wyjazd? A może warto zacząć uprawiać wspólnie sport lub zapisać się na długo odkładany kurs tańca? Pomysłów jest wiele, puśćcie wodze fantazji i postarajcie się odgonić stres na jak najdłużej!