Zdrowie

Przygotowujesz się do ciąży? Pamiętaj o witaminie B9!

Witamina B podczas starań o dziecko
Witamina B podczas starań o dziecko

Kobieta, która przygotowuje się do ciąży jest w stanie zrobić naprawdę wiele, aby poprawić swoją płodność, zadbać o zdrowie i kondycję oraz wzmocnić organizm. Wszystko to w trosce o jak najlepsze warunki do rozwoju przyszłego członka rodziny oraz o własne samopoczucie. Warto uświadomić sobie, że już na etapie starań o dziecko przyszli rodzice są w stanie wpłynąć na jego rozwój. Bardzo ważne jest w tym okresie regularne przyjmowanie witaminy B9, czyli kwasu foliowego.

W jaki sposób przyjmowanie kwasu foliowego wpływa na ciążę?

Cewa nerwowa kształtuję się u dziecka już w pierwszych tygodniach ciąży. Za jej prawidłowe wykształcenie odpowiada właśnie witamina B9. Niedobory kwasu foliowego mogą spowodować u dziecka wady, takie jak wodogłowie, rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Dlatego bardzo ważne jest, aby w pierwszych tygodniach ciąży poziom witaminy B9 był prawidłowy. Zapewni to kobiecie przyjmowanie kwasu foliowego na minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą. Zdarza się, że kobieta nie wie o pierwszych dniach ciąży, dlatego jeśli regularnie współżyje, powinna zażywać kwas foliowy cały czas. Witamina B9 poprawia także jakość nasienia, dlatego zalecana jest również panom w trakcie starań o dziecko.

 

Źródła kwasu foliowego.

Kwas foliowy występuje w niektórych produktach spożywczych. Należy jednak pamiętać, że przyjmowany jedynie w takiej postaci, nie zastąpi dawki potrzebnej kobiecie przed ciążą i w ciąży. Warzywa, zanim wylądują na naszym talerzu, zazwyczaj poddawane są obróbce: gotowaniu, smażeniu, pieczeniu. Tym samym tracą cenne witaminy. Dlatego też oprócz jedzenia warzyw, należy przyjmować kwas foliowy w tabletkach.

 

Źródłem witaminy B9 są zielone, surowe warzywa: szpinak, brokuły, brukselka, szparagi, pietruszka, sałata. Bogate są w nią także niektóre owoce: pomarańcze, awokado, banany. Kwas foliowy zawierają też rośliny strączkowe oraz zboża i otręby.

 

Ciąża bez powikłań, bezpieczeństwo płodu i narodziny zdrowego dziecka, to scenariusz, o którym marzy każda przyszła mama. Świadomość, że może się przyczynić do jego zrealizowania powinna mobilizować kobiety do dbania o siebie przed ciążą i w jej trakcie. Przyjmowanie kwasu foliowego jest jednym z bardzo istotnych punktów do zrealizowania w trakcie starań o potomstwo.