Zdrowie

Problemy z zajściem w ciążę podczas starań o dziecko.

Problemy zajściem w ciążę - główne powody
Problemy zajściem w ciążę – główne powody

Jeśli u któregoś z partnerów stwierdzono niepłodność oznacza to zazwyczaj długą walkę psychiczną i fizyczną z jej przyczyną. Warto uzmysłowić sobie, że niepłodność jest problemem cywilizacyjnym i coraz więcej par ma problemy z poczęciem. Szacuje się, że w Polsce problem z niepłodnością ma aż 3 miliony osób. Natomiast odsetek par, które nigdy nie będą mogły mieć dzieci wynosi tyko 2 %.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?

 

Zespół policystycznych jajników

 

Zaburzona gospodarka hormonalna sprawia, że nie dochodzi do procesu owulacji. Schorzenie to dotyka około 15 % kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety cierpiące na PCOS mają zazwyczaj nieregularne miesiączki, występuje u nich nadmierne owłosienie, w jajnikach zaś znajduje się dużo pęcherzyków, które z czasem zamieniają się w cysty. Przy wczesnym rozpoznaniu i leczeniu PCOS, szanse na ciąże są duże.

 

Endometrioza

 

Choroba, w której komórki śluzówki macicy w postaci małych, torbielowatych guzów występują poza macicą (np. w jajnikach, jelicie, ścianach pęcherza). Objawami tej choroby są bolesne i długie miesiączki, występowanie bólu przed miesiączką, częste biegunki, odczuwanie bólu podczas stosunku, krew w kale i moczu. Oczywiście nie zawsze występują wszystkie z tych objawów, zdarza się też, że endometrioza przebiega bezobjawowo. Choroba ta może utrudniać zajście w ciążę, ponieważ prowadzi często do zaburzeń jajowodów i jajników.

 

Choroby macicy

 

Najczęściej występujące choroby macicy to: mięśniaki, zrosty wewnątrzmaciczne, wady w budowie macicy. Wady te mogą utrudniać zajście w ciążę, albo donoszenie ciąży.

Dzięki histeroskopii lub laparoskopii lekarze mogą pomóc w usunięciu nieprawidłowości.

 

Niedrożność jajowodów

 

Ze statystyk wynika, że problem ten występuje u co 4tej pary w Polsce.

Powstaje najczęściej na skutek stanów zapalnych dróg rodnych, co prowadzi do powstawania zrostów. Plemniki nie mają więc jak dostać się do komórki jajowej. Zapłodnienie jest niemożliwe. Niedrożność wykrywa się za pomocą badania HSG (przez szyjkę macicy podaje się kontrast i wykonuje się zdjęcia rentgenowskie). Leczenie polega zazwyczaj na wykonaniu zabiegu chirurgicznego – laparoskopowej plastyki jajowodów. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest zabieg in vitro.

 

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Głównie są to problemy z jakością nasienia (około 40% przypadków). Może być to np. obniżona liczba plemników, zmiany w ich budowie czy mała ruchliwość.

Istnieją także schorzenia urologiczne, które mogą zmniejszać płodność: infekcje prostaty, przerost prostaty, żylaki najądrzy (żylaki powrózka nasiennego). Inne choroby, które mogą prowadzić do niepłodności to np. cukrzyca, nadciśnienie lub choroby tarczycy.

 

Powyżej zostały przedstawione tylko niektóre problemy, z jakimi borykają się niepłodne pary. Jest ich znacznie więcej. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki rozwojowi medycyny większość przypadków da się wyleczyć, umożliwiając tym samym zajście w ciążę. Ważne jest także uświadomienie sobie, że przyczyny niepłodności leżą w równym stopniu po każdej ze stron. 35% po stronie kobiety, 35% po stronie mężczyzny, 25% dotyczy obojga partnerów,  w 5% przyczyna niepłodności jest nieznana.