Zdrowie

Starasz się o dziecko? Rzuć palenie!

Wpływ papierosów na płodność.
Wpływ papierosów na płodność.

Nałogowe palenie papierosów jest bardzo szkodliwe, informują nas o tym nawet etykiety widniejące na papierosach. Mimo to, bardzo wiele osób nadal po nie sięga. Niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez kawy i papierosa, inni palą regularnie przez całą dobę. Jeśli jednak para stara się o nowe życie, powinna powiedzieć zdecydowane NIE temu nałogowi. Dlaczego jest to takie ważne?

Wpływ papierosów na kobiecą płodność

Palenie niszczy komórki jajowe. Co za tym idzie, zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiet cykli bezowulacyjnych. Ponadto, u kobiet regularnie palących, może dojść do zmian konsystencji śluzu. Staje się on bardziej gęsty i uniemożliwia prawidłowe zapłodnienie. U palaczek częściej dochodzi do poronień oraz ciąż pozamacicznych. To dlatego, że ich komórki jajowe są gorszej jakości, niż kobiet niepalących. Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na rozwijający się płód, może dojść u niego do licznych wad. Badania potwierdzają także, że palenie matek w trakcie ciąży może obniżyć płodność u ich synów o 25%!

 

Palenie papierosów wpływa także negatywnie na męską płodność, co potwierdzają liczne badania. Badanie przeprowadzone przez dr Mohameda E. Hammadeha pracującego na Uniwersytecie Saarland w Saar w Niemczech wykazało, że nałogowe palenie prowadzi do uszkodzenia DNA nasienia.[1]

Palenie pogarsza jakość spermy. Zmniejsza liczbę plemników o około 23% oraz wpływa negatywnie na ich ruchliwość – zmniejsza ją aż o 13%. Zmienia się także ich struktura, występuje więcej plemników uszkodzonych, niezdolnych do zapłodnienia. Zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia wad u płodu.

 

Walka z nałogiem nie jest na pewno łatwym wyzwaniem, ale może warto w trosce o siebie i o innych ją podjąć? Czas starań o dziecko, powinien być czasem wyjątkowego dbania o siebie przyszłych rodziców. Lekarze są zdania, że rzucenie nałogów to bardzo ważny krok w tym okresie. Pomoce w rzuceniu palenia są teraz łatwo dostępne, wystarczy silna wola palacza czy palaczki. Zmień styl życia na zdrowszy, Twój organizm na pewno Ci się odwdzięczy.

 

 

[1] Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/nowe-badania-potwierdzaja-szkodliwy-wplyw-palenia-na-jakosc-nasienia-1273.html