Zdrowie

Mężczyznom spieszy się bardziej niż kobietom do roli rodzica!

Granica wieku matek decydujących się świadomie na dziecko coraz bardziej się podwyższa. Ta sytuacja już nikogo nie dziwi, biorąc pod uwagę współczesny styl życia. Coraz więcej kobiet decyduje się najpierw na zrealizowanie siebie w życiu zawodowym, rozwinięcie swoich pasji, korzystanie z życia. Uzasadnione wydaje się więc, że decyzję o macierzyństwie odkładają one na później. Średni wiek kobiet, które zaszły w pierwszą ciążę wynosi obecnie 29 lat.

Jakie zdanie na ten temat mają panowie?

Wydawać by się mogło, że mężczyźni jeszcze bardziej niż kobiety odwlekają decyzję o posiadaniu dziecka. Jednak jest zupełnie inaczej! Badania przeprowadzone na 1732 Brytyjczykach w grupie wiekowej 18-39 lat pokazały, że idealny wiek, według mężczyzn, na pierwsze dziecko to 29 lat, a dla kobiet jest to już 32 lata. Wynika z tego, że panom bardziej spieszy się do sprawdzenia się w roli rodzica.

 

Jak do tych danych statystycznych ma się zegar biologiczny kobiety?

Przyjmuje się, że kobieta jest najbardziej płodna w wieku 18-25 lat. W praktyce jednak mało która kobieta może sobie pozwolić na zaplanowanie dziecko w tym przedziale wiekowym.

Płodność kobiet utrzymuje się jednak na dosyć wysokim poziomie aż do 35 roku życia. Po przekroczeniu tej granicy zaczyna ona szybko maleć. Rośnie też ryzyko wystąpienia wad u dziecka.

 

Najlepszy moment na dziecko to taki, w którym obydwoje z partnerów czują się na nie gotowi. Warto oczywiście zdawać sobie sprawę, że z biologicznego punktu widzenia fakt późnego posiadania dziecka może nieść za sobą negatywne konsekwencje, jednak jakakolwiek presja nie jest w podjęciu tej decyzji wskazana.