Bez kategorii

Kawa przy staraniach

39337548_sZapewne duża część z nas nie wyobraża sobie nie tylko poranka, ale całego dnia bez kawy. Nic dziwnego, skoro dzięki temu napojowi, powstającemu ze zmielonych ziaren kawowca, potrafimy ostatecznie wyrwać się ze stanu „półsnu”, który wciąż atakuje nas przy śniadaniu. Każdego dnia stoi przed nami wizja wielu godzin spędzonych w pracy, spotkań służbowych, wyjazdów, wypełniania stosu dokumentów – wtedy pierwszą myślą jest właśnie: kawa!

Jedna wczesnym rankiem, druga na drugie śniadanie, no to może jeszcze trzecia w porze lunchu, a późnym popołudniem czwarta … Czy organizm człowieka może się zbuntować po przyjęciu dużej dawki kofeiny? Idąc dalej: czy rodzice starający się o dziecko mogą pić dowolne ilości kawy?

Co mówią badania?

Wciąż mało jest badań, które potwierdzałyby, bądź zaprzeczały teorii o negatywnym wpływie kawy na płodność, choć istnieje kilka ważnych odnotowania. Cofnijmy się nieco wstecz i zatrzymajmy na 2008 roku, kiedy to badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców (USDA National Nutrient Database dla Standard Reference, 2008) wykazały, iż u kobiet, które piły więcej, niż jedną filiżankę kawy dziennie, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w jednym cyklu menstruacyjnym zmniejszyło się o połowę w stosunku do kobiet, które piły jej mniej. Przyczyny upatrywano we wpływie kofeiny na oocyty, czyli komórki dające początek komórkom jajowym, a dokładnie – negatywnym oddziaływaniu kofeiny na proces ich dojrzewania.

Z kolei w 2011 r. w piśmie „British Journal of Pharmacology” ukazał się obszerny tekst na temat związku przedłużających się starań o dziecko z piciem kawy, który był szeroko komentowany również w naszym kraju. Autorzy artykułu powoływali się m.in. na badania z 1997 r., które wykazały, że u kobiet spożywających dziennie 500 mg kofeiny lub więcej zajście w pierwszą ciążę wydłużyło się, w stosunku do kobiet stroniących od kawy. Przytoczone zostały również wnioski z analizy, która miała miejsce cztery lata wcześniej, w 1993 r., a mianowicie, że spożycie 300 mg kofeiny na dobę obniża szanse na zajście w ciążę w jednym cyklu miesięcznym aż o 27 %. Centralnym punktem tekstu były jednak badania wskazujące na negatywny wpływ nadmiaru kofeiny na transport komórek jajowych w jajowodach – naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nevada, opierając swoje analizy na jajowodach pobranych od myszy, poinformowali, że kofeina hamuje aktywność komórek Cajala w ściance jajowodu. Co to oznacza? Komórki Cajala to komórki mięśniowe przewodu pokarmowego, które pełnią funkcję rozrusznikową. Generowane przez nie fale umożliwiają tworzenie się skurczów jajowodu, co z kolei ułatwia przemieszczanie się komórek jajowych do macicy. Idąc dalej tokiem naukowców, jeśli w organizmie znajduje się zbyt duża ilość kofeiny, powoduje to brak fal elektrycznych, a w konsekwencji brak skurczów jajowodu – komórka jajowa ma wtedy znacznie trudniejszą drogę do przebycia.

Ile kawy dziennie możemy pić?

Generalnie dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 300 mg. W przypadku samej kawy, musimy wziąć jednak pod uwagę: po pierwsze markę i rodzaj, a po drugie – kondycję naszego organizmu. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, na rynku mamy do wyboru kawy z różniącą się od siebie ilością kofeiny. Najmniej kofeiny zwiera – wbrew powszechnym opiniom – espresso, a nawięcej – kawa z ekspresu przelewowego. Przeciętna zawartość kofeiny w filiżance przedstawia się następująco:

kofeina

W przypadku wystąpienia schorzeń, takich, jak: nadciśnienie, choroby serca lub w sytuacji, gdy osoby starające się o dziecko mają wysoki poziom cholesterolu, kwestię picia kawy najlepiej skonsultować z lekarzem.

Jak w końcu jest z tą kawą?

Większość osób związana ze środowiskiem medycznym skłania się ku poglądowi, iż należy ograniczać picie kawy, a szczególnie powinny to robić osoby ze stwierdzonym nadciśnieniem lub chorobami serca. Z drugiej strony, w badaniach wskazuje się na, owszem, negatywne skutki picia kawy, ale chodzi tutaj głównie o spożywanie jej w zbyt dużych ilościach na dzień – część przeprowadzonych analiz nie wykazała natomiast ubocznych skutków picia umiarkowanych ilości kawy (np. prowadzone przez 10 lat badania opublikowane w „British Medical Journal” w 2013 r., które wykazały, że spożywanie nawet do 5 filiżanek kawy na dobę nie zwiększa ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub dusznicy bolesnej). Podobnie jest w przypadku płodności – do tej pory nie udowodniono, aby picie umiarkowanych ilości kawy miało na to negatywny wpływ.