Bez kategorii

Jakość nasienia mężczyzny ma ogromny wpływ na potomstwo

Wpływ jakości nasienia podczas starań o dziecko
Wpływ jakości nasienia podczas starań o dziecko

W czasach, w których problem niepłodności urósł do rangi choroby cywilizacyjnej, naukowcy, badacze, lekarze i inni specjaliści poświęcają temu zagadnieniu wiele uwagi. Naukowcy z Uniwerystetu Otago w Nowej Zelandii postanowili wziąć pod lupę męskie nasienie i przeanalizować jego wpływ na rozwój i zdrowie dzieci.


Wyniki są zaskakujące!

Okazuje się, że decyzja mężczyzn o odkładaniu bycia ojcami na później niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Jedną z najważniejszych jest to, że starszy wiek mężczyzny przyczynia sie do wzrostu ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych u dzieci.
Dr Sheri Johnson, która przewodniczyła badaniom, stwierdza iż bardzo często podaje się informację o zależności pomiędzy wiekiem matek a problemami zdrowotnymi potomstwa, zaniedbując jednoczneśnie informację o wpływie ojców na jakość życia dzieci! Okazuje się, że ojcowie także mają wielki wpływ na kondycję zdrowotną swego potomstwa.
Badania jednoznacznie wykazują, że jakość nasienia zmniejsza się wraz z wiekiem mężczyzny. Nasienie starszego mężczyzny zwiększa ryzyko poronień. Co więcej, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u potomstwa wielu zaburzeń, takich jak autyzm, zespół Downa, epilepsja czy nawet schizofrenia. Bardzo często jest także powodem niepłodności.
Istnieją badania, które wykazują, że od wieku 35 lat rozpoczyna się u mężczyzny stopniowe obniżenie jakości nasienia.

Co dzieje się z nasieniem po 35 roku życia?

Przede wszystkim zmniejsza się jego objętość i gęstość. Dr Johnson stwierdza jednak, że dużo ważniejsze w badaniu jakości spermy jest wzięcie pod uwagę budowy DNA plemników i ich ruchliwości. To te czynniki mają istotny wpływ na płodność.
Wyniki badań naukowców z Nowej Zelandii są bardzo ważne, szczególnie dla par starających się o dziecko. Ukazują one wpływ wieku mężczyzny na jego płodność oraz przedstawiają problem zależności pomiędzy wiekiem mężczyzny a ryzykiem wystąpienia wad u potomstwa.