Bez kategoriiPorady

Jaki test ciążowy wybrać?

testy ciazoweDowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze testu ciążowego, czym różnią się dostępne testy, jak je wykonać oraz co może być przyczyną fałszywych wyników.

Testy ciążowe mierzą poziom HCG w moczu lub krwi kobiety. HCG to hormon produkowany przez rozwijający się zarodek, którego poziom wzrasta podczas pierwszych tygodni ciąży. Jest obecny we krwi przyszłej matki, a także przedostaje się do jej moczu. HCG nie jest produkowany tylko przez rozwijający się zarodek – u kobiet nie będących w ciąży, jego poziom jest niski, ale nie równy zero.

Kiedy zrobić testy ciążowy?

Testy ciążowe, które można wykonać samodzielnie w domu, badają obecność hormonu HCG w moczu. Każdy test ma ustaloną własną normę czyli punkt odcięcia. Po jego przekroczeniu, test daje wynik dodatni. Im niższy punkt odcięcia, tym test jest bardziej czuły – rośnie prawdopodobieństwo wykrycia ciąży we wczesnym stadium. Czułość testu podawana jest w lU/l lub mIU/ml. Producenci testów twierdzą, że po 10 dniach od zapłodnienia, wynik testu powinien być wiarygodny. Jednak warto pamiętać, że zapłodnienie może nastąpić później niż data współżycia, ponieważ plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety około 5 dni .

Rodzaje testów

test płytkowyPłytkowe – należy zebrać odrobinę moczu do czystego, pojemnika, kilka kropel umieścić na wskazanym polu. Po kilku minutach w prostokątnym okienku, pojawi się wynik. Dwie czerwone kreski oznaczają wynik pozytywny, natomiast jedna kreska- negatywny.

test strumieniowyStrumieniowe (flamastrowe) – kształtem przypominają flamaster – stąd nazwa. Wynik można uzyskać poprzez podłożenie testera na kilka sekund pod strumień moczu.

test paskowyPaskowe – należy zebrać mocz do suchego, czystego pojemnika, następnie zanurzyć pasek w pojemniku do odpowiedniego, podanego na ulotce poziomu. Wynik testu pojawia się po kilkunastu sekundach.

Błędy w wynikach testów ciążowych

Fałszywy wynik może pojawić się wtedy, gdy test został wykonany zbyt wcześnie (hormon HCG wywołuje pozytywny wynik testu po 8-10 dniach od owulacji). Aby precyzyjnie wyznaczyć dzień owulacji, warto poznać swój cykl TUTAJ. Kierujemy się datą owulacji, a nie datą współżycia. Jednak licząc od daty współżycia, do 8 dni należy dodać jeszcze 5, w których plemnik mógł czekać na komórę jajową w drogach rodnych kobiety. Oczekując prawidłowego wyniku testu, należy więc wstrzymać się z wykonywaniem testu do ok. 15 dni od daty współżycia.