PoradyZdrowie

Dieta przyszłej mamy – czego należy unikać?

jakich produktow unikac w ciazyCiąża jest okresem, kiedy powinnaś szczególnie zadbać o dietę i zdrowo się odżywiać. W tym czasie, masz wpływ nie tylko na swoje zdrowie, ale i zdrowie swojego dziecka. Składniki spożywanych przez ciebie produktów, przedostają się także do jego krwiobiegu . Ważne, abyś wiedziała jakich produktów należy bezwzględnie unikać.

 

 

 

drink Alkohol

Powinien zostać całkowicie odrzucony, spożywany nawet w niewielkich ilościach , może spowodować poważne wady rozwojowe u dziecka i zwiększyć ryzyko poronienia.

filizanka Kofeina

Należy ograniczać napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, cola), ponieważ przedostając się przez łożysko do organizmu dziecka, może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój. Dodatkowo, działa moczopędnie, utrudnia przyswajanie żelaza, odwadnia organizm oraz wypłukuje witaminy i minerały.

 jajkoSurowe jajka

Produkty przygotowane z surowych jaj np. kogel mogel lub tiramisu – mogą być zakażone salmonellą. Także przed gotowaniem dokładnie je umyj.

ser Sery pleśniowe

Produkty powstałe z niepasteryzowanego mleka, sery typu camembert, brie lub feta mogą zawierać bakterie listeriozy. Kobiety spodziewające się dziecka są kilkanaście razy bardziej podatne na tego typu bakterie. Listerioza może przedostać się do krwiobiegu dziecka i doprowadzić do wielu powikłań.

ryba mieso Surowe mięso, ryby i owoce morza

Surowe lub półsurowe mięso (tatar, befsztyk, szynka parmeńska, sushi) może zawierać drobnoustroje wywołujące listeriozę i toksoplazmozę.

orzeszki Orzeszki ziemne

Zwiększają ryzyko alergii u dziecka, a przede wszystkim zawierają aflatoksyny, mogące uszkodzić płód.

Planując prawidłową dietę w ciąży, unikaj także żywności wysoko przetworzonej, sztucznie aromatyzowanej i barwionej. Zawiera dużą ilość cukrów prostych, szkodliwych tłuszczy i szereg szkodliwych składników np. benzoesan, fosforan czy glutaminian sodu.

Przeczytaj także:

Zrzucanie zbędnych kilogramów przed ciążą 

Trening mięśni Kegla – prosta droga ku rozkoszy i zdrowiu