Zdrowie

Dieta płodności – Świeże warzywa sposobem na lepszą płodność!

Dieta wspomagająca płodność
Dieta wspomagająca płodność

Sposób odżywiania przyszłych rodziców jest niezwykle ważny dla zajścia w ciążę. Wpływa na jej prawidłowy przebieg oraz przyczynia się do urodzenia zdrowego dziecka.

Twoja dieta ma wpływ na zdrowie dziecka

Ginekolog i położnik Grzegorz Południewski przekonuje, że czynniki środowiskowe, m.in. sposób odżywania kobiety w ciąży oraz przed nią, mają większy wpływ na  prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka niż geny. Wpływ diety na zajście w ciążę potwierdzają także badania przeprowadzone przez lekarzy z Harvard School of Public Health. Analiza stylu życia 18 tys. kobiet wykazała, że niektóre składniki odżywcze mogą się przyczynić do polepszenia płodności.

Niezwykle ważne jest także odżywianie się mężczyzn. Prawidłowo skomponowana dieta przyczynia się do polepszenia jakości spermy. Badania potwierdzają, że dieta obfitująca w  odpowiednie witaminy, minerały i antyoksydanty poprawia ruchliwość plemników, zwiększa ich liczbę, oraz objętość spermy.

Wraz z partnerem możecie polepszyć swoją płodność wykorzystując sezon na świeże warzywa! Skomponujcie własną sałatkę, zwierającą moc witamin płodności. Dodajcie wraz z partnerem do swojego jadłospisu więcej warzyw, a szansa na dziecko znacznie się powiększy.

Jednym z warzyw, które znacząco wpływa na płodność jest papryka. Zawiera ona kwas foliowy oraz witaminę B. Jedzenie papryki wpływa na jakość spermy oraz poprawia ruchliwość plemników. Dieta bogata w kwas foliowy i witaminy z grupy B, C oraz A i E jest istotna także dla przyszłej mamy. Prawidłowy poziom tych składników w organizmie zapobiega powstawaniu wad u płodu oraz wspomaga płodność.

Jakie jeszcze produkty powinny znaleźć się na talerzu przyszłych rodziców?

Warto wymienić brokuły, brukselki, szpinak, warzywa strączkowe, natkę pietruszki, botwinkę. Dieta płodności powinna być obfita także w warzywa zawierające beta-karoten, który zapobiega poronieniom i wyrównuje gospodarkę hormonalną oraz w DIM (diindolilometan), który zwiększa u mężczyzn ilość testosteronu, a u kobiet wyrównuje poziom estrogenu. Jego doskonałym źródłem jest kapusta i brukselka.

Starania o dziecko to nie tylko uprawianie seksu w dni płodne. Ten wyjątkowy czas w życiu człowieka powinien być okresem ogólnych zmian na lepsze (i zdrowsze!). Zmiana sposobu odżywania, więcej ruchu i rzucenie wszelkich używek zdecydowanie poprawi styl życia przyszłych rodziców oraz pomoże w urodzeniu zdrowego dziecka.