Zdrowie

Dentysta a ciążą – Zadbaj o zęby przed ciążą

Dentysta a zajście w ciążę
Dentysta a zajście w ciążę

Dbanie o zęby i dziąsła zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w ciąży!

Jeśli planujesz dziecko, powinnaś uwzględnić w swoich przygotowaniach wizytę u stomatologa. Co wspólnego ma stan Twojego uzębienia z planowaną ciążą? Dlaczego wizyta u dentysty jest tak ważna?

Bezpieczna ciąża a zabiegi dentystyczne

Czas w ciąży, w którym powinnaś być szczególnie ostrożna i wrażliwa, to pierwszy trymestr. To właśnie wtedy zachodzi proces organogenezy – czyli kształtowania się płodu. Jeśli w tym okresie będziesz cierpiała na problemy związane z krwawieniem dziąseł, chorobami przyzębia, kamieniem nazębnym czy próchnicą, może mieć to poważne konsekwencje dla rozwijającego się w Twoim organizmie dziecka. Nieprawidłowy rozwój płodu, poronienia oraz niska masa ciała dziecka, to tylko niektóre z nich.

Problematyczne wizyty u stomatologa w ciąży

Nie jest oczywiście prawdą, że kobieta w ciąży nie może odwiedzać dentysty. Wręcz przeciwnie – powinna ona co najmniej co 3 miesiące stawiać się na wizyty kontrolne.
Leczenie zębów w ciąży jest nieco problematyczne, dlatego poinformuj dentystę, jeśli spodziewasz się dziecka. Uwzględni on to w planowanym leczeniu. Przy poważniejszych problemach z uzębieniem potrzebne jest znieczulenie, wykonanie zdjęć rentgenowskich czy antybiotykoterapia. Jak wiadomo, nie są one wskazane dla kobiet w ciąży. Dlatego też lepiej odwiedzić stomatologa jeszcze przed ciążą, wyleczyć wszelkie problemy z zębami i dziąsłami, aby nie musieć martwić się o to w ciąży.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Warto korzystać regularnie z nici dentystycznej oraz specjalnych płynów do płukania. Nie należy zapominać o szczotkowaniu języka oraz dziąseł. Dziąsła w trakcie ciąży bardzo często krwawią – to wszystko za sprawą burzy hormonów w organizmie przyszłej matki. Dlatego też specjaliści zalecają, aby w tym okresie używać szczoteczki z miękkim włosiem. Dobrym pomysłem wydaje się także poproszenie stomatologa, aby po wykonaniu przeglądu zębów, nałożył na nie fluor, zabezpieczający przed rozwojem próchnicy.