Bez kategorii

Czy podczas miesiączki kobieta jest płodna? Fakty i mity

Happy couple sharing moments in bedPowszechnie panująca opinia mówi, że faza niepłodności przypada właśnie na okres miesiączki i w tym czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest minimalne. Okazuje się jednak, że kwestia ta jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się nam wydawać.

Seks podczas miesiączki

Zacznijmy od tego, że nie ma medycznych przeciwskazań co do uprawiania seksu podczas trwania miesiączki. Wszystko zależy od tego, czy para ma na to ochotę, pomimo pewnych niedogodności związanych z poczuciem komfortu i koniecznością zapewnienia większej higieny osobistej (podczas miesiączki organizm kobiecy jest mniej odporny na bakterie i zarazki). Mimo to, zdaniem niektórych kobiet seks w tym czasie jest wręcz doskonałym rozwiązaniem, ponieważ wpływa łagodząco na bóle miesiączkowe i daje większą satysfakcję.

Miesiączka, a płodność

Jeśli chodzi o kwestię płodności, główną rolę w określaniu dni owulacyjnych gra długość cykli menstruacyjnych. Jeśli są one regularne i wynoszą około 28 dni, można założyć, że podczas okresu krwawienia faza płodności nie wystąpi – będzie miała miejsce w okolicach 14-go dnia cyklu, już po miesiączce (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). W przypadku, gdy cykl nie jest regularny, nie mamy takiej pewności, ponieważ trudno jest wtedy precyzyjnie określić fazę owulacji – może ona zostać przesunięta, podobnie, jak dni wystąpienia miesiączki.

Przykład: kobieta ma dość krótkie, trwające 23 dni cykle, co oznacza, że owulacja może wystąpić już w pierwszych dniach od zakończenia krwawienia (np. 9-go lub 10-go dnia). Jeśli doszło do współżycia w ostatnich dniach miesiączki, jest całkiem prawdopodobne, że te najbardziej żywotne plemniki, jeśli tylko przetrwają w pochwie 4-5 dni (do czasu wystąpienia owulacji), umożliwią zapłodnienie. Pamiętajmy, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia w czasie niecałej doby po wystąpieniu owulacji.

Krew miesiączkowa – nieprzyjazna dla plemników?

Krew, w tym również ta miesiączkowa, poprzez zasadowe pH zobojętnia środowisko pochwy, co czyni ją bardziej podatną na różnego rodzaju infekcje, jednak nie jest to wielka przeszkoda na drodze plemników do komórki jajowej. Chyba, że podczas współżycia kobieta znajduje się w pozycji umożliwiającej jej swobodne wypływanie – wtedy plemniki mogą mieć nieco „pod górkę”.