Bez kategorii

Czy jesteś gotowa na bycie mamą?

shutterstock_105909311aNiektóre kobiety od zawsze pragną, aby zostać mamą. W innych ta myśl rodzi się pewnego dnia i powoli dojrzewa. Zastanawiasz się, czy to już ten moment? Czy masz już w sobie tę pewność? A może męczy Cię niepewność? Zerknij poniżej – być może poruszone w niniejszym artykule kwestie będą dla Ciebie pomocną wskazówką przed podjęciem najważniejszej decyzji w Twoim życiu.

1. Jakie są Twoje relacje z Nim?

W końcu to On jest towarzyszem Twojego życia i będzie ojcem waszego dziecka. Czy jesteś z nim szczęśliwa? Możesz na nim polegać w każdej sytuacji? Czy łączą Was silna więź i wzajemne zrozumienie? Upewnij się, że stoicie po tej samej stronie, jeśli chodzi o kwestię potomstwa i że będziesz mogła liczyć na jego wsparcie.

2. Jak się mają Twoje/Wasze finanse?

Stabilność materialna jest jedną z najbardziej istotnych kwestii, jeśli chodzi o posiadanie dziecka. Miej na uwadze, że narodziny dziecka to dopiero początek – za tym idą lata jego wychowania i nauki, a więc również środki pieniądze. Niektórzy powiedzą Ci, że „dziecko to Twoja najlepsza inwestycja”. Jakkolwiek by się do tego nie odnosić, trzeba otwarcie przyznać, że aby inwestować, trzeba mieć zaplecze finansowe. Lista potrzeb związanych z posiadaniem dziecka jest dość obszerna – wizyty u lekarza (w okresie przed i po porodzie), zaopatrzenie w suplementy diety, witaminy, skompletowanie wyprawki dziecięcej (ubranka, pieluchy, koce, wózek, wyposażenie pokoju dziecinnego etc). Nie mówiąc już o dalszym zapotrzebowaniu, jakie pojawi się w okresie jego dorastania. Ta lista tak naprawdę nie ma końca i warto to sobie uświadomić, aby móc dobrze i rozsądnie planować swój budżet.

3. Jaka jest Twoja kondycja zdrowotna?

Zdrowie to jeden z najistotniejszych czynników, jeśli chodzi o starania o dziecko. Twój organizm musi być na ten wyjątkowy czas dobrze przygotowany, dlatego zanim podejmiecie decyzję o posiadaniu potomka, zrób potrzebne badania – morfologiczne, moczu, poziomu cukru we krwi, hormonów tarczycy, cytologię. Odwiedź również dentystę i swojego ginekologa. Zadbaj o właściwą dietę i zapewnij swojemu ciału trochę ruchu.

4. Jaka jest Twoja kondycja emocjonalna?

Zdrowie fizyczne to jedno, natomiast warto zadać sobie również pytanie: czy jestem emocjonalnie gotowa na tak dużą zmianę i czy wiem, co ona za sobą niesie? Zastanów się nad własnym życiem, przeanalizuj swoje potrzeby, marzenia, pragnienia. Odpowiedz sobie na pytanie: czy tego tak naprawdę chcę, czy właśnie tego mi w życiu brakuje? Trzeźwa ocena sytuacji na pewno nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie – może pomóc.

Warte uświadomienia jest, że już od momentu oczekiwania na dziecko Twoje życie zacznie ulegać stopniowej, acz ogromnej zmianie. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nic już nie będzie wyglądać tak, jak kiedyś. Z wielu rzeczy i przyzwyczajeń być może trzeba będzie zrezygnować. Jeśli nade wszystko cenisz sobie długi sen, wiedz, że to się może diametralnie zmienić i nocą będziesz poświęcać czas na opiekę nad płaczącym maluchem. Jeśli lubisz częste spotkania ze znajomymi na mieście, musisz być świadoma, że po urodzeniu dziecka może zainstnieć konieczność stania się domatorką. Jeśli nie przerażają Cię takie wizje, to znaczy, że Twój zegar biologiczny idzie w dobrym kierunku.

5. Co czujesz, jak myślisz o dziecku?

Ważna rada: wsłuchaj się w siebie i swoje pragnienia. Rób po prostu to, co uważasz za najlepsze. Myślisz o dziecku i się rozpływasz? Czujesz ciepło na sercu? Nie możesz się doczekać, jak weźmiesz swoje maleństwo w ramiona? Idź za głosem serca. Wszak wszystkie mamy mówią jednym głosem: nie ma większej radości, niż macierzyństwo.

Poniżej jeszcze jedna lista – tym razem z przymrużeniem oka 😉

7 sygnalow