Porady

Astma może utrudniać zajście w ciążę

astma a starania o dzieckoW Polsce na astmę choruje około 3 milionów osób. Według najnowszych badań, kobiety cierpiące na tę chorobę mogą mieć trudności z zajściem w ciążę.

Choroby układu oddechowego mogą negatywnie wpływać na płodność, wydłużając czas starań o dziecko. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University Hospital Bispebjerg w Danii. Przeprowadzili oni badanie, w którym wzięło udział ponad 15 tys. kobiet w wieku do 41 lat. Zadaniem uczestniczek było wypełnienie kwestionariusza na temat astmy i płodności. Następnie kobiety podzielono na dwie grupy: do pierwszej należały osoby chorujące na astmę , a do drugiej zdrowe. Kolejnym krokiem było wydzielenie podgrupy: kobiety chorujące na astmę podzielono na te, które poddały się leczeniu i te, które nie leczyły astmy.

Wyniki badania wskazywały na istnienie zależności między obecnością choroby, a trudnościami z zajściem w ciążę. Naukowcy odkryli, że w grupie chorych na astmę, był “znacząco wyższy odsetek” (27 %) kobiet, które starały się o dziecko przez rok lub dłużej, w porównaniu z grupą kobiet, które nie miały astmy (21,6%). Dodatkowo, badacze zaobserwowali, że, kobiety z astmą w wieku powyżej 30 lat miały dłuższy czas oczekiwania na ciążę, w porównaniu z kobietami w wieku poniżej 30 lat.

Ostatecznie jednak stwierdzono, że kobiety zmagające się z astmą urodziły średnio tyle samo dzieci, co kobiety zdrowe, dłużej jednak musiały czekać na potomstwo.

Dr Elisabeth Juul Gade, autorka badania: Nasze wyniki rzucają światło na złożone interakcje pomiędzy płodnością a astmą. Przebadane kobiety z astmą, dłużej oczekiwały na ciążę, niż kobiety zdrowe. Wyniki badania sugerują również, że jeśli kobiety poddają się leczeniu, mogą zmniejszyć to opóźnienie.

Przeczytaj także:

Kawa przy staraniach

5 zmian w stylu życia, wpływających na poprawę płodności