Bez kategorii

5 produktów na poprawę płodności zimą

Salad with avocado slices, tomato wedges, sesame seeds, pomegranate seeds, rocket leaves and olive oil, closeupZima to pora roku, w której nasz organizm jest bardziej podatny na osłabienie. Nie dość, że częściej miewamy gorsze samopoczucie i jest nam zimno, to dochodzi do tego mniejsza odporność na choroby i przeziębienia. Nasz układ immunologiczny, ulegając „zimowej dysfunkcji”, zwiększa podatność na zakażenia – zarówno te bakteryjne, jak i wirusowe. Następuje również spowolnienie procesów metabolicznych i spadek aktywności fizycznej. Wymienione procesy nie sprzyjają staraniom o dziecko, dlatego w okresie tym warto podjąć działania wzmacniające organizm i jego kondycję.

W niniejszym artykule skupimy się na diecie, która szczególnie zimą ma korzystny wpływ na płodność obojga partnerów.

1. Jedzcie brukselkę!

36570625_sKogo byście nie zapytali, odpowie zapewne: nie lubię brukselki. Podobno wszystko przez geny – warzywo to przywodzi na myśl raczej gorzki smak, a mniejsze lub większe odczuwanie goryczy jest uwarunkowane genetycznie, jak twierdzą specjaliści. Mało kto wie jednak, że brukselka jest „naładowana” kwasem foliowym, który odgrywa ogromną rolę w produkcji większej ilości plemników i przyczynia się do polepszenia jakości spermy. U kobiet ma działanie profilaktycznie i jego przyjmowanie w okresie przed ciążą pozwala na zmniejszenie ryzyka powstania wad cewy nerwowej u płodu. Jest j jedna zaleta kwasu foliowego, o której warto wspomnieć – brukselka ma pozytywny wpływ na samopoczucie i daje mocny zastrzyk energii na każdy dzień.

 

2. Ryby to zdrowie

24435293_sByło już o brukselce, więc teraz czas na ryby. Wspominamy o nich nie bez kozery – zawierają cenny kwas omega-3, który – jak udowodniono – stwarza przyjazne środowisko dla rozwoju i ruchliwości plemników oraz ułatwia im przemieszczanie się do komórki jajowej. Rachunek jest prosty: im więcej ryb panowie spożywacie, tym lepiej. Kwas omega-3 wpływa dobroczynnie na oboje partnerów, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania serca i chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

 

3. Moc granatów

23120945_sNazywane są „owocami życia”. Przydomek ten wywodzi się z czasów starożytności, kiedy to używano ich nie tylko jako eliksiru na młodość, ale również na potencję seksulaną. Można powiedzieć, że do dzisiaj nic się nie zmieniło – chociaż są traktowane przede wszystkim jako źródło witaminy C, nie jest wcale tajemnicą, że doskonale wpływają na męską płodność. Wszystko dzięki zawartym w nich fitoestrogenach, które działaniem przypominają estrogeny – rozluźniają naczynia krwionośne i wzmacniają erekcję.

 

4. A może awokado?

I_IND_02659Tym razem coś dla pań. Znany jest fakt, że awokado zawiera w sobie prawdziwą bombę odżywczych minerałów i witamin, a także białko, niezbędne tłuszcze, błonnik i węglowodany. Do tej skarbnicy możemy dorzucić jeszcze bioflawonoidy – substancje roślinne, które wpływają korzystnie na błonę śluzową macicy, a także wspomniane już wcześniej kwas omega-3, który jest źródłem kwasu foliowego.

 

5. Komosa ryżowa

Quinoa seeds from aboveSpośród szeregu wartościowych składników odżywczych zawartych w popularnej quinoi jest jeden, na który warto zwrócić szczególną uwagę pod kątem płodności: roślinne, pełnowartościowe białko. Spożywanie popularnej quinoi, dzięki dużej zawartości jednego z aminokwasów – lizyny oraz kwasu foliowego, wspomaga płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

zainspiruj sie

 

    Wypróbuj naszych przepisów!

Zupa brukselkowa

Zobacz przepis >>

zupa z brukselka

Pstrąg pieczony z ziemniakami

Zobacz przepis>>

pstrag

Sałatka z granatem i awokado

Zobacz przepis>>

salatka granat_awokado

Burgery z quinoa

Zobacz przepis>>

burgery_quinoa